Applications for the 2019 Scholarship are now closed

Congratulations to all of the successful 2019 Gold Service Scholarship Semi Finalists:

DIMITRI AURIANT – Chef de Rang at Alain Ducasse at the Dorchester
GEORGE AUSTIN – Maitre D’Hotel at Annabel’s Private Members Club
REMY BABEN – Restaurant Supervisor at Sofitel London St James
GUY BRICE – Maitre D’Hotel at J. Sheekey’s
ANDREA CAPUTO – Deputy Bar Manager at The Ritz London
MIGUEL CARULLA – Assistant Restaurant Manager at Angler Restaurant at South Place Hotel
LAUREN CHAPPELL – Assistant Restaurant Manager at Cromlix Hotel
MAËVA CHAUMENILLE – Demi Chef de Rang at The Greenhouse
MADELEINE CONNOLLY – Head Waitress at Hide
SHANE COX – Restaurant Supervisor at Rosewood London
GIUSEPPE D`ANGELO – Chef de Rang at The Goring Hotel
JAMES DAINTON – Assistant Restaurant Manager at Northall at the Corinthia
TIZIANO DE MATTIA – Assistant Restaurant Manager at Hide
THOMAS DIMELOW – Restaurant Manager at Chewton Glen Hotel and Spa
ELEANOR DIMES – Junior Head Waitress at Lucknam Park Hotel
PIERS GIBSON-BIRCH – Assistant Restaurant Manager at Wernher Restaurant at Luton Hoo Hotel
ANDREAS GONZALEZ DE PEVERELLI LUSCHI – Floor Manager at Coq d’Argent
KAREN GRUET – Assistant Restaurant Manager at Belmond Le Manoir Aux Quat’Saisons
EDWARD JOYNER – Chef de Rang at Angler Restaurant at South Place Hotel
SEBASTIAN KOEWIUS – Assistant Restaurant Manager at Northall at the Corinthia
GEORGE LANCE – Restaurant Supervisor at The Grill at The Dorchester
TIM LANG – Conference & Banqueting Supervisor at Corinthia Hotel, London
CORENTIN LARMET – Chef de Rang at The Woodspeen
ANDREW LECKIE – Senior Footman at Royal Household
PHILIP LITTLEWOOD – Assistant Restaurant Manager at The Barn at Moor Hall
YANN LOREAU – Waiter at Gordon Ramsay Royal Hospital Road
JAMES LOVETT TURNER – Head Waiter at Fera at Claridges
ALESSANDRO MARRA – Assistant manager at Alyn Williams at the Westbury
NEIL MENDOZA – Senior Restaurant Manager at Hide
DANIELLE MILLS RAF – Air ground steward at RAF Odiham
JAY NOORT – Assistant Events Operations Manager at The Berkeley
ANDREA NUNINGER – Food and Beverage Graduate Program at Coworth Park Hotel & Spa
BEATRIZ PINTO DA SILVA – Senior Butler at The Ritz London
MILLIE POVEY – Chef de Rang at Core by Clare Smyth
TANIA PRASCIOLU – Head Waitress at Caramel Restaurant and Lounge
HANNAH RIPPON – Head Waitress at The Oxford Blue Pub
LAURA SCHLEGEL – Head Waitress at Dinner by Heston Blumenthal
HARVINDER SINGH – Head Waiter at Elystan Street
ALEXANDER SUMERAUER – First Head Waiter at The Ritz London
STEVEN SUTHERLAND – Maitre D’hotel at Le Gavroche
GEORGE THOMAS – Chef de Rang at The Arts Club, Mayfair
ALEXANDRA ZOTESCU – In Room Dining Coordinator at The Savoy

 


COMPETITION DATES

Semi Finals
Monday 26th November – Rosewood London

Finalists’ Masterclass
January 2019, Date and Location TBC

The Final

January/February 2019, Date and Location TBC

Awards Ceremony
February 2019, Date and Location TBC

Further information regarding the competition can be read here.


Follow the Competition on our Press page, and via our Twitter and Instagram (@goldscholarship), using the handle #GSS2019.

If you exceeded the age limit (see Competition Outline), we recommend that you consider applying for the Master of Culinary Arts (MCA): www.royalacademyofculinaryarts.org.uk/awards/master-of-culinary-arts

If you are also considering entering the Annual Awards of Excellence, we recommend that you complete this Award before entering for the Gold Service Scholarship. Applications will open in January 2020: https://www.royalacademyofculinaryarts.org.uk/what-we-do/annual-award-of-excellence

Good luck to all of our 2019 candidates.